[2024] Ptasie Radio Przedszkole z Ekoparkiem

   

I.ROZDZIAŁ PIERWSZY

„Ptasie Radio”. Przedszkole z ekoparkiem

Bobrowniki 2023r. ulica Słowików 2. Wśród pięknej przyrody, ze zróżnicowanym i bogatym ekosystemem zrealizowano Przedszkole o dźwięcznym brzmieniu „Ptasie Radio”. Swą nazwą nawiązuje do utworu Juliana Tuwima, który jeszcze nie tak dawno niemal wszyscy znali na pamięć. Wiersz pełen humoru, który wprawia w zachwyt nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci poprzez lekkość stylu oraz poetycki kunszt poety. Opowiada o przebiegu ptasiej audycji radiowej nadawanej z brzozowego gaju, miejsca w którym realnie żyją skrzydlaci mieszkańcy Bobrownik.

To właśnie oni zainspirowali twórców przedszkola do tego, by zwrócić uwagę nie tylko na jego formę, lecz również na sposób kształcenia najmłodszych. To dla nich powstał ekopark. Miejsce szczególnie związane z naturą, oaza spokoju i kwintesencja ekosystemu, w którym znajdą miejsce różnego rodzaju flora czy fauna. Przedszkole stworzono z myślą o wprowadzeniu przyrody do życia najmłodszych mieszkańców gminy.

To dzięki połączeniu tych dwóch światów, świata przyrody i świata dzieci możemy oczekiwać niecodziennej wzajemnej relacji człowiek- przyroda. Budowania szacunku do tego co nas otacza i o co powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Zwrócenia uwagi na najważniejszy aspekt w życiu człowieka jakim jest natura.

Ekopark stanowi formę oddania przyrodzie terenu, który został zabrany na poczet budowy przedszkola. Jest terenem urządzonym w sposób świadomy, w którym znalazło się miejsce zarówno dla zwierząt, roślin jak i człowieka- obserwatora pięknego otoczenia. Ekopark staje się zatem miejscem, w którym najmłodsi będą wzrastać w poszanowaniu przyrody i miejscem, które staje się kluczem narodzin pasji i jej późniejszego rozwoju.

II.ROZDZIAŁ DRUGI

„Ptasie Radio”. Rozwijamy skrzydła czyli architektura dla najmłodszych

Przestrzeń, w której mają spędzać czas najmłodsi ma dla nich ogromne znaczenie. Dobrze zorganizowana wpływa na skupienie, koncentrację, nastrój, przyswajanie wiedzy oraz efektywność. Większość dobrze spędzonego czasu to nauka przez zabawę. Ale jak kształtować przestrzeń, żeby dzieci chętnie do niej przychodziły?

Większość małych dzieci wychowuje się w mieszkaniach. Mały pokój własny bądź dzielony, w którym jest niewiele miejsca w aspekcie rozwoju kreatywności. Często brak własnego kąta ogranicza dzieci. Jak zatem pobudzić zmysły małego człowieka, czy rozwinie skrzydła w tak małej przestrzeni?

Przestrzeń, którą daje „Ptasie Radio” jest ogromna. Pełna światła, kolorowa i bezpieczna.

Kształtowanie bryły w formie „skrzydeł” daje to poczucie bezpieczeństwa. Wewnętrzny dziedziniec, w którym odbywają się zajęcia, mały teatr z trybunami dla rodziców, place zabaw z odpowiednią funkcją dla każdego wieku dzieci są uzupełnieniem zajęć prowadzonych na świeżym powietrzu. Wejście główne w formie budki lęgowej dla ptaków oraz częściowe nadwieszenie bryły tworzą lekkość założenia. Jednopoziomowy rozkład funkcji umożliwia swobodny dostęp zarówno dla najmłodszych jak i dla rodziców.

W swoich nazwach osiem sal lekcyjnych nawiązuje do gatunków ptaków, które zamieszkują okolice Gminy. Charakterystyczny kolor każdej z nich łatwo identyfikuje przynależność przedszkolaka. W każdej z sal zorganizowano miejsca dla nauki wspólnej oraz indywidualnie prowadzonych zajęć. Estetyka wnętrza nawiązuje do natury poprzez wprowadzone drewno, kolor oraz światło naturalne.

Odpowiedni podział funkcji i architektura wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Sprawia, że najmłodsi mogą wypoczywać, uczyć się i bawić. Dobrze przedstawione wzorce, estetyka i porządek wpłyną na ukształtowanie charakteru dziecka oraz postrzeganie przez nich świata zewnętrznego. Tak wysoka jakość otoczenia i architektury będzie towarzyszyć im przez całe życie.

III.ROZDZIAŁ TRZECI

„Ptasie Radio”. Innowacja w kształceniu najmłodszych

„Ptasie Radio” to przedszkole, które ma za zadanie inspirować przedszkolaków do zdobywania wiedzy w temacie, który je interesuje ze szczególnym naciskiem na aspekty przyrodnicze, a także zgłębiania wiedzy i odzwierciedlania zdobytych wiadomości poprzez zabawę, różnego rodzaju prace techniczne, plastyczne czy rozmowy z rówieśnikami. Poprzez obserwacje, eksperymenty, badania, wyprawy terenowe, spotkania ze specjalistami, dzieci szukają odpowiedzi na interesujące je zagadnienia. Doświadczają naturalnych zapachów i kolorów, uczą się obserwacji roślin i zwierząt. Dzięki temu czego nauczą się w przedszkolu mogą konfrontować swoje spostrzeżenia na zewnątrz w bogatym przyrodniczo otoczeniu.

Nauka w przedszkolu opiera się głównie na wprowadzaniu metod badawczych, a nie posługiwanie się jedynie opisem świata przyrody. „Ptasie Radio” jest przygotowane do prowadzenia zajęć według różnych, nowoczesnych form edukacji

Należy podkreślić, że szczególny wpływ na rozwój dziecka w założonym układzie przedszkola ma bogate przyrodniczo otoczenie. To ono może inspirować zarówno nauczycieli do podejmowania wyzwań w zakresie kształcenia najmłodszych jak i samych przedszkolaków poprzez ich wrodzoną ciekawość. Do tych zadań można wliczyć własną uprawę sadzonek, warzyw i owoców, czynny udział przy sadzeniu drzew czy też pielęgnację krzewów, dokarmianie zwierząt w szczególności ptaków, obserwację i zgłębianie wiedzy na temat przyrody. Wszystkie te zabiegi zharmonizowane z otoczeniem mają niebywale pozytywny wpływ na charakter dzieci budując szacunek dla świata naturalnego.
Dzięki takim zabiegom Ptasie Radio pozwala dzieciom rozwinąć skrzydła.