[2018] Fasada Roku 2018 Przedszkole 43 w Zabrzu

Opowieść o budynku, który pomógł dzieciom dostrzec inny świat.

Świat widziany poprzez okno sztuki.

Niemal prawie już nie pamiętamy jak wyglądał ten budynek przed zmianami. Przypominają o tym jedynie setki zdjęć zrobionych dla potrzeb dokumentacji. Za to dobrze pamiętamy moment, w którym narodziła się idea zaprojektowania okna sztuki.

Miasto Zabrze, w którym zlokalizowany jest budynek przedszkola, to miasto pełne kontrastów. W każdym niemal miejscu spotykamy się z jego pięknem i miejscami z witalną zielenią, ale i z czarnymi od sadz elewacjami kamienic. Z przyjaznymi i uśmiechniętymi twarzami dzieci oraz szorstkimi spojrzeniami innych mijających nas ludzi…

Ten właśnie klimat, często jest źródłem inspiracji w twórczości artystycznej śląskich malarzy i ten właśnie klimat towarzyszy niemal codziennie dzieciom idącym do pobliskich szkół i przedszkoli.

A gdyby tak uporządkować ten swoisty chaos wprowadzając go w kadr okien, przez które spojrzenie na świat nabrałoby innego znaczenia?

Tak postawione pytanie zrodziło pomysł, aby pełną sprzeczności przestrzeń miejską, oddzielić od dobudowanych sal przedszkola dużym oknem, a w istocie kompozycją wielu okien. Zabieg ten zainicjował pewien tok ciekawych zdarzeń.

Od strony wejściowej na białej jak śnieg elewacji pojawiło się duże, kolorowe, abstrakcyjne okno. Zestawienie kolorowych ram, ciepłych barw oraz wypełnień okiennych, zaświeciło pozytywną energią, tak mocno charakteryzującą temperament dzieci.

Różowy akcent przy drzwiach wejściowych, stał się symbolicznym odciskiem szminki takim samym, jak ten pozostawiany na policzkach dziecka przez całus mamy, która odprowadza je właśnie do przedszkola.

Zestawione elementy stolarki z białymi i gładkimi ścianami elewacji zadziałały jak obrazy osadzone w białym niczym śnieg passe-partout. Tak skomponowana bryła budynku zaczęła pobudzać zmysły przechodniów i pozwoliła im dostrzec cały budynek jako element sztuki w przestrzeni miejskiej. Zauważyli też, że wpisał się on w otoczenie i zaczął na nie pozytywnie oddziaływać, by w końcu zmienić je na bardziej przyjazne i estetyczne.

A co z małym Grzesiem, dla którego zrealizowano w taki sposób obiekt?

Duże okno z podziałem na różnych wielkości ramy, zaczęło wpływać na wyobraźnię siedzącego na dywanie Grzesia. Świat widziany w drodze do przedszkola i ten przez okno niby takie same, a jednak zaczęły wydawać mu się różne.

Grzesio dostrzegł w wydzielonych kadrach okna inny świat, w którym fragment drzewa i siedzący na gałęzi ptaszek łączy się z fragmentem domu oraz nieba. W drugim planie kadru, promień słońca wpływa przez poruszające się na wietrze liście…

W końcu Grzesiu dostrzegł, że to co widzi często uwiecznia na białej kartce papieru.
W końcu zaczął rozumieć, że to co utrwala na niej to też forma sztuki, którą teraz dostrzega poprzez kolorowe okno.

Dobrze zrealizowana inwestycja wpływa pozytywnie na mieszkańców i użytkowników. Na początku, w każdej z nich należy znaleźć pomysł, który później ma być umiejętnie rozwijany. Przy użyciu odpowiednich materiałów architekci godzą wyżej opisane wymagania. Dały one odpowiednią jakość wszystkim elewacjom, dzięki którym świat Grzesia będzie wyglądał zupełnie inaczej…